Girişimciler İçin En Değerli Para Birimi Hangisi 

Yatırım alanında da aktif kullanımı gerçekleşen para birimi seçme de aynı zamanda kazanç olarak değerlendirilmektedir. Sürekli haraketli olarak kullanılan para borsası yatırım para birimi seçiminde bazen olumlu bazen de olumsuz olarak değişmektedir.

Ülkeler arasında yaşanan küçük bir gelişme dahi döviz kurlarının değişimine neden olmaktadır. Bu yüzden girişimciler en az etkilenen ya da etkilense bile karlı çıkacak para birimlerini tercih ederek gelir elde etmektedirler. En geniş yatırım alanlarında yer alan para birimi olarak dolar ve Euro ticaret aracı olarak da kullanılmaktadır. Bu yüzden girişimcilerinde dikkatini çektiği kadar yatırımcılarında ilgisini çekmektedir.

Yatırım İçin Kullanılan En Değerli Para Birimi

Ülke para birimi seçiminde bulunan yatırımcılar ilk olarak ülkenin gelir durumunu ve siyasal olarak politikasını takip etmektedir. Bu alan da en değerli para birimi olan ülkeler zaten belli olacaktır.

  • Enflasyon
  • İşsizlik
  • Terör olayları
  • Siyasi durumlarda sürekli olarak değişim ya da belirsizlik
  • Para biriminin her olayda düşmesi gibi durumları bulunan ülkelerin para birimleri yatırımcılar ve girişimciler tarafından tercih edilmemektedir.

Yukarıda bulunan durumların az yaşandığı ülkelerin para birimleri zaten yüksek ve kazançlı olarak borsada yer almaktadır. Bu yüzden girişimcilik alanında kullanımı gerçekleşen para birimi böyle seçimi yapılmaktadır. Bu alanda verilen bilgiler, yapılan araştırmaları ve kazançları sürekli artan en kuvvetli para birimi de Amerikan doları olarak belirlenmektedir. Dolar dengesinin değişimi tüm dünya ülkelerinin de para birimlerini etkilemektedir. Çünkü ülkemizde dâhil olmak üzere dünya genelinde kullanılan tüm ticaret alanlarında dolar yer almaktadır.

Girişimcilerde kullandıkları para birimlerini değerlendirerek Amerikan merkez bankasının para politikasını yakından tabip etmektedir. Böylece FED üzerinden yapılan değişiklik tüm döviz kuru piyasasını da değiştirmektedir. Amerikan doları üzerinden yapılan yatırım ya da ticaret işleri de bu hareketliliğe göre yön almaktadır. Bu durumda yatırımcılar da piyasa takibi ile kazançlarını katlayabilmekte ya da düşürebilmektedir.

Ülke araştırmasında kullanılan parite çözümlemesi kişilerin kazançlarını da etkilediğinden ayrıntılı takip de yapılmalıdır. Parite takibinde elinizde bulunan para birimi ile kullanacağınız para biriminin aylık hatta yıllık değişim takibini de yapmak önem arz etmektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.